Klifowa plaża w Chłapowie

Chłapowo to nadmorska miejscowość wypoczynkowa położona w niewielkiej odległości od miasta Władysławowo. Jeszcze kilkanaście lat temu była to miejscowość rolniczo-rybacka, aktualnie bardzo rozwija się w niej turystyka. Chłapowo leży na wysokim klifie, a nadbałtycka część Chłapowa stanowi część Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Największą atrakcją miejscowości Chłapowo jest jednakowoż Wąwóz Chłapowski, przez rdzennych Kaszubów określany mianem „Rudnik”. Dolina Chłapowska to rezerwat przyrody obejmujący niemalże dwadzieścia pięć ha. Wędrówka tym urokliwym jarem na plażę wzbogaci, każdego wędrowca o wyjątkowe widoki, co bardziej spostrzegawczy zauważą z pewnością wyjątkowe rośliny takie jak dzwonek okrągłolistny, żarnowiec miotlasty czy rokitnik. Parów dopasowany jest do możliwości każdego podróżnika. Wzdłuż wąwozu wytyczone są dróżki, bardziej trudne odcinki wyposażone są w mostki, schodki i poręcze, znajdziemy też malowniczo wkomponowane ławki na których można odprężyć się.
Chłapowo to też przestronna, klifowa plaża. Wytyczone są tu 2 piaszczyste kąpieliska, za kąpieliskiem plaża zmienia swój charakter, pojawiają się na niej większe kamyki. Na plaży możemy zauważyć też łódki rybackie miejscowych, wciąż łowiących rybaków. Klif, poprzez panujące w tej okolicy dogodne warunki do startów, to również miejsce, które upodobali sobie paralotniarze. W sezonie letnim można śledzić ich loty nieomalże codziennie.
Chłapowo to nie jedynie miejscowość wypoczynkowa, miłośników historii zaintryguje z pewnością fakt, iż w miejscowości wciąż zobaczyć można wciąż stojące wiejskie chałupy szachulcowe, pokryte strzechą – tak specyficzne dla Kaszub, a w centrum wioski dziewiętnastowieczną, murowaną kapliczkę z figurką św. Jana Chrzciciela. W miejscowości tej znaleziono cmentarzysko z wczesnej epoki żelaza z artefaktami w postaci naczyń glinianych, szklanych paciorków, bursztynowych ozdób i wyroby z brązu.W pobliżu letniska leży przylądek Rozewie uważany za najbardziej wysunięte w kierunku północnym miejsce na terenie Polski. Stoi tam także udostępniona do zwiedzania Latarnia Morska Rozewie imienia Stefana Żeromskiego a także małe Muzeum Latarnictwa.
Chłapowo to dobre miejsce dla urlopowiczów szukających spokoju i kontaktu z przyrodą. Bliskość sąsiednich, atrakcyjnych turystycznie miejscowości (np Władysławowa), czyni z Chłapowa doskonałą bazę wypadową dla zwiedzania Pobrzeża wschodniego Bałtyku.
Bogatą ofertę noclegów w Chłapowie znajdą Państwo na stronie www.chlapowo.net.pl/noclegi/wszystkie

Polecamy

Domki nad morzem

domki nad morzem

Władysławowo noclegi

Władysławowo noclegi

Chłapowo noclegi

noclegi w Chłapowie