Gdańsk

Gdańsk – portowe miasto nad morzem, jedno z miast o najdłuższej historii w naszym kraju, a równocześnie jedno spośród najbardziej znanych, razem z Krakowem i Warszawą, polskich miast za granicą. To też znaczny ośrodek kultury i nauki, gospodarczy oraz węzeł komunikacyjny.

Archeolodzy twierdzą, iż istniała w tym miejscu osada już w VII wieku. W X wieku ówczesny władca Polski Mieszko I włączył Gdańsk z okolicą do swojego państwa. W 1263 roku Gdańsk uzyskał prawa miejskie. O Gdańsk i Pomorze Gdańskie toczono w przeszłości wiele walk. W średniowieczu władali nim oprócz Polaków Prusacy, Brandenburczycy, Krzyżacy.
Gdańsk zdobyły również wojska napoleońskie w 1807 roku – w tamtym czasie też pierwszy raz utworzono Wolne Miasto Gdańsk. Powtórnie Gdańsk został Wolnym Miastem w 1920 r. Sprawa Gdańska była także jednym z pozorów rozpoczęcia II Wojny Światowej. To z Gdańska oddał pierwsze strzały okręt Schleswig-Holstein na Westerplatte. Podczas tej wojny Gdańsk został zrujnowany w 90 %.
Gdańsk to też miasto historii nowożytnej – to tutaj odbyły się Wydarzenia Grudniowe 1970 r. – strajki w Stoczni Gdańskiej, to tu odbył się znany strajk w stoczni, to tutaj podpisano 31 sierpnia 1980 roku porozumienie Sierpniowe między dotychczasowym rządem i Solidarnością.
Gdańsk rozpoznają także kibice piłkarscy – Gdańsk był gospodarzem Euro 2012.
Lecz dzisiejszy Gdańsk to przede wszystkim jeden z największych naszych ośrodków kultury. Nie sposób wymienić wszystkich zabytków i muzeów jakie znajdują się w tym mieście. W Gdańsku odkryjemy wiele teatrów, operę, filharmonię. Planowanych jest tu wiele wydarzeń – przykładowo doroczny Jarmark Dominikański, festiwal All About Freedom czy Festiwal Dobrego Humoru.
Gdańsk to naturalnie także znaczny ośrodek letniego wypoczynku. Znajdują się w tej okolicy plaże nadmorskie, różnorodna i ogromna baza turystyczna oraz gastronomiczna. Można spędzić tu urlop w luksusowych hotelach, apartamentach, lecz także odnajdziemy miejsca oferujące pokoje i kwatery w Gdańsku, są w tej okolicy także pola namiotowe, kempingi a nawet domki nad morzem.

Polecamy

Domki nad morzem

domki nad morzem

Władysławowo noclegi

Władysławowo noclegi

Chłapowo noclegi

noclegi w Chłapowie