Gdynia – jedno z miast Trójmiasta – to największe miasto w Polsce nie będące miastem wojewódzkim – mieszka tutaj bez mała 250 tyś. mieszkańców. Jest jednocześnie najmłodszym miastem w Trójmieście – statut miasta Gdynia uzyskała w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
Gdynia, chociaż jej historia sięga XIII stulecia, rozpoczęła się faktycznie rozwijać dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym. Decydująca była budowa portu wojennego i morskiego – umożliwiającego dostęp do morza II Rzeczypospolitej – zanim wybuchła II Wojna Światowa zamieszkiwało ją bez mała 130 tyś. mieszkańców.
Gdynia to 2-gi, biorąc pod uwagę przeładunek, krajowy port morski, specjalizujący się głównie obsługą kontenerów. Równocześnie to najważniejszy port pasażerski trójmiasta, stąd odchodzą do Szwecji promy. To także wielki port rybacki, a na Oksywiu zlokalizowany jest port wojenny – podstawowa baza morska 3 Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej. W Gdyni położona jest także największa w Trójmieście przystań żeglarska. Może ona obsłużyć do 300 jednostek, długich na 24 metry oraz zanurzeniu aż do 3 metrów. Odbywa się tu dużo imprez żeglarskich jak na przykład The Culture Tall Ships Regatta. Atutem przystani jest to, że usytuowana jest ona prawie w centrum miasta, w przeciągu 10 minut żeglarze dostaną się na centralne ulice miasta.
W Gdyni ma miejsce wiele imprez kulturalnych – a najbardziej znany jest, odbywający się od 1986 roku, festiwal polskiego filmu – Gdynia Film Festival – obrazy walczą o Złote Lwy – główną nagrodę.
Gdynia to dla wielu Polaków – miejsce odpoczynku nad Morzem Bałtyckim. Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji tworzy tu cztery kąpieliska: Babie Doły, Redłowo, Orłowo oraz Śródmieście. Długość zabezpieczanych kąpielisk to 100-200 m, a codziennie bezpieczeństwa kąpiących się pilnuje 35 ratowników.
W Gdyni każdy turysta znajdzie odpowiedni dla siebie nocleg. Od wygodnych hoteli i apartamentów, poprzez ośrodki wczasowe oraz pensjonaty, aż po campingi.