Hel - port

Hel to miejscowość na końcu mierzei helskiej, o całkiem długich dziejach. Statut miasta nadany został Helowi już w XIII wieku. Do XV stulecia Hel był znaczącym ośrodkiem handlowym, po pewnym czasie utracił na znaczeniu na rzecz Gdańska. Pod koniec wieku XIX zbudowano tu port rybacki a Hel znów zaczął się rozwijać.

Wraz z rozrostem komunikacji i turystyki miejscowość stała się obiektem wycieczek dla mieszkańców Gdańska i Sopotu.
Po Pierwszej Wojnie Światowej mimo, że większość mieszkańców Helu była niemieckojęzyczna, na mocy traktatu wersalskiego Hel przyznano Drugiej Rzeczypospolitej. Kilka lat później wybudowano linię kolejową łącząca Hel z Gdynią. Przez wzgląd na strategiczne położenie w miejscowości powstał rejon umocniony a także port wojenny. W trakcie Drugiej Wojny Światowej Hel bronił się do drugiego października 1939 r.
Po 1945 roku Hel miał status miejsca szczególnie istotnego strategicznie, mogli odwiedzać go tylko obywatele ówczesnej Polski. Obostrzenie w wjeździe do Helu odwołano dopiero w 1989 r., natomiast same szlabany usunięto dopiero w latach 90-tych XX wieku.
Dziś Hel to głównie ośrodek urlopowego odpoczynku oraz rybołówstwa. Znajduje się w tym miejscu też garnizon Marynarki Wojennej i port morski wraz z przystanią rybacką, pasażerską i jachtową. Można z tego miejsca wyruszyć w rejs po morzu, na jednym z byłych kutrów, a od 2006 r. funkcjonuje tutaj Tramwaj Wodny – połączenie promowe z Trójmiastem – to najtańsza i najszybsza sposobność dotarcia do Gdańska, Sopotu czy Gdyni.
Hel ma znakomite położenie dla wielbicieli kąpieli słonecznych – otoczony jest wodami morskimi, z dużą liczbą plaż. Można skorzystać z piaszczystego brzegu od strony pełnego morza, bądź od strony zat. Gdańskiej. Na brzegu morza sporo się dzieje – o pełen energii odpoczynek dba Hel Animation.
Czynny wypoczynek to podobnie wycieczki rowerowe – rower to coraz częściej zabierany ekwipunek na wakacje. w 2005 roku otwarto ścieżkę rowerową – prowadzi ona poprzez całą helską mierzeję, wzdłuż szosy 216 – fragment przyrodniczy – Jurata -Hel – to 10 km trasy.
Hel to również fascynujące miejsce dla entuzjastów nurkowania. Spoczywa w tej okolicy niemało wraków, znajdujących się na rożnych głębokościach. Bazy dla nurków znajdujące się w helskim porcie proponują całkowite zaplecze dla nurków. Nie brakuje też szkoleniowców, którzy oferują naukę nurkowania.
Z uwagi na swoją przeszłość Hel zainteresuje również amatorów historii – znajdują się tutaj Muzeum Obrony Wybrzeża, Muzeum Rybołówstwa, fortyfikacje i latarnia morska. Hel jest znany dodatkowo ze swego fokarium – to część Stacji Morskiej – placówki naukowej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie realizowany jest projekt odtworzenia oraz ochrony kolonii foki szarej na Bałtyku. To także miejsce rekonwalescencji chorych osobników. Dostępna jest sala ekspozycyjna i oświatowa oraz podziemia, gdzie można, poprzez specjalne szyby, przyglądać się podwodnym igraszkom fok.
Hel to świetne miejsce na odpoczynek. Mnóstwo atrakcji, rozmaita baza gastronomiczna i turystyczna sprosta oczekiwaniom każdego urlopowicza – sprawdź tu -> http://www.hel.info.pl/noclegi/wszystkie.

Polecamy

Domki nad morzem

domki nad morzem

Władysławowo noclegi

Władysławowo noclegi

Chłapowo noclegi

noclegi w Chłapowie