Okolica
Karwieńskie Błota to doskonałe miejsce na nadmorski wypoczynek. Położone pomiędzy Karwią a Dębkami dwie, małe wsie będą idealnym miejscem odpoczynku i relaksu dla osób przemęczonych pracą, seniorów oraz rodzin z dziećmi. Spokój, urokliwe, zielone tereny oraz piękna, piaszczysta plaża zapewniają bezstresowy urlop. Continue reading
Dla osób spragnionych ciszy i spokoju idealną alternatywą pobytu w popularnych, dużych miejscowościach nadmorskich będzie odwiedzenie niewielkiego miasteczka Karwieńskie Błota – jest to potoczna nazwa dwóch wsi : Karwieńskie Błoto Pierwsze oraz Drugie. Continue reading
Między Karwią na zachodzie oraz Jastrzębią Górą na wschodzie znajduje się licząca około 500 stałych mieszkańców wieś Ostrowo. Ostrowo jest częścią miejsko-wiejskiej gminy Władysławowo.
Otoczenie znajdującego się na małym wzniesieniu Ostrowa (Kępa Ostrowska), było niegdyś często zalewane i obszary na wzniesieniu stanowiły wyspę – stąd też określenie miejscowości (ostrów – wyspa).
Mniej więcej w połowie długości Mierzei Helskiej leży niewielkie miasto – Jastarnia – status miasta posiada od 1973 r. Dawniej była to spokojna rybacka osada – dopiero z z doprowadzeniem w latach XX-tych XX wieku linii kolejowej i pobudowaniem portu – nastąpił energiczny rozwój miejscowości. Głównie, za pośrednictwem rosnącego ruchu turystycznego.
Jurata to wschodnia część Jastarni na Mierzei Helskiej. Duża część Polaków kojarzy ośrodek wypoczynkowy Prezydenta RP z Juratą – de facto, to położony jest on w granicach Helu.
Nad zatoką Pucką, pomiędzy Gdynią i Władysławowem leży ok 11-to tysięczne miasto powiatowe – Puck. Historia Pucka sięga XII w., a już w połowie wieku XIII-tego dostał statut miasta. Puckiem przez te wszystkie wieki władali Książęta Pomorscy, Krzyżacy, ba nawet król Szwecji oraz oczywiście Polacy i Prusacy.
Continue reading
Hel to miejscowość na końcu mierzei helskiej, o całkiem długich dziejach. Statut miasta nadany został Helowi już w XIII wieku. Do XV stulecia Hel był znaczącym ośrodkiem handlowym, po pewnym czasie utracił na znaczeniu na rzecz Gdańska. Pod koniec wieku XIX zbudowano tu port rybacki a Hel znów zaczął się rozwijać.
Gdańsk – portowe miasto nad morzem, jedno z miast o najdłuższej historii w naszym kraju, a równocześnie jedno spośród najbardziej znanych, razem z Krakowem i Warszawą, polskich miast za granicą. To też znaczny ośrodek kultury i nauki, gospodarczy oraz węzeł komunikacyjny.
Gdynia – jedno z miast Trójmiasta – to największe miasto w Polsce nie będące miastem wojewódzkim – mieszka tutaj bez mała 250 tyś. mieszkańców. Jest jednocześnie najmłodszym miastem w Trójmieście – statut miasta Gdynia uzyskała w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
Pomiędzy Gdańskiem i Gdynią leży miasto-uzdrowisko – Sopot. Historia odpoczynku i leczenia w Sopocie sięga roku 1798 – w owym czasie wybudowano pierwszy budynek letniskowy, w 1819 r. otwarto pierwsze kąpielisko morskie, natomiast w 1823 roku funkcjonował pierwszy budynek medyczny.