Jastrzębia Góra

Miejsce letniego wypoczynku Jastrzębia Góra położone jest na urwistym (32.8 m n.p.m.), klifowym brzegu polskiego morza. Jastrzębia Góra swoją nazwę zawdzięcza górującemu wzniesieniu (ponad 67 metrów n.p.m.), powyżej której krążyły i osiedlały się drapieżne ptaki – jastrzębie. Sama miejscowość nie ma nadmiernie długiej przeszłości. Pierwsze domy zostały posadowione tutaj dopiero na początku lat 20. dwudziestego w. – po dołączeniu terenów tych do II Rzeczypospolitej.

Pierwszymi inicjatorami kształtowania tej osady Jastrzębia Góra było dwóch warszawskich biznesmenów: inżynier Osmołowski i hr. de Rosset. Kupili oni wycinek rejonów aktualnej Jastrzębiej Góry i wybudowali pierwsze budynki wczasowe. Konstrukcja pierwszej utwardzonej drogi z bazaltu od Jastrzębiej Góry do Władysławowa to także dzieło tych 2 przedsiębiorców – dzisiaj to zasadniczy chodnik Jastrzębiej Góry – Bulwar Nadmorski. W dwudziestoleciu międzywojennym wieś ta była lubianym, przede wszystkim wśród warszawskiej śmietanki, kurortem. O popularności miejscowości niech znamionuje fakt, że wypoczywali w tym miejscu Józef Piłsudski, Ignacy Mościcki czy Edward Rydz-Śmigły. Po wojnie Jastrzębia Góra prawa wsi otrzymała w 1963 r., w latach 1975-2014 była częścią miasta Władysławowo, by od 1 stycznia 2015 znów stać się samodzielną wsią.
Dziś Jastrzębia Góra, to modna miejscowość wypoczynkowa oferująca noclegi nad morzem. Są tutaj trzy wytyczone kąpieliska morskie z rozległą – nawet aż do 200 m plażą. W obszarze kąpielisk brzeg jest piaszczysty, uprzątnięta z większych kamieni, które zostały zagospodarowane do obwarowania stromego brzegu. Na plażę, zważywszy na skarpę zejścia są strome i mają ok| 300 stopni. Istnieje też łagodniejsze zejście prowadzące na plażę od ul. Droga Rybacka.
Jedna spośród najbardziej interesujących atrakcji Jastrzębiej Góry zaistniała całkiem niedawno, bowiem w 2000 roku po przeprowadzeniu badań geodezyjnych, stwierdzając że właśnie tu, znajduje się najmocniej w kierunku północy wysunięty punkt Polski. Tutaj usytuowano pamiątkowy obelisk zwany „Gwiazda Północy”.
W miejscowości uchowały się wzniesione w latach 20-tych wille – Kaszubka, Rossetówka, willa Pawłowicza, oraz pierwsze schronisko nadmorskie z tamtego czasu Lisi Jar. Ciekawostkę architektoniczną stanowi dodatkowo kościół pod wezwaniem Św. Ign. Loyoli. Kościół ten nie jest obiektem zabytkowym – wzniesiony został dopiero w połowie lat osiemdziesiątych XX w. jednak ma interesującą budowę – posiada 2 kondygnacje. Kolejną atrakcją kościoła są dwudziestojedno głosowe organy, na których od 1992 roku organizowane są Koncerty Organowe.
Naturalną atrakcją Jastrzębiej Góry jest Lisi Jar. Jar ów, ongiś liczący ok dziesięć km długości, w znacznej części został przejęty przez Morze Bałtyckie. Urwiste zbocza wąwozu porośnięte są ponad 100-letnimi buczynami, z domieszką sporadycznych jarzębów, świerków, brzóz oraz zdziczałych grusz. W górnym fragmencie jaru poszycie bujno porośnięte jest paprotkami.
Mnogie domy wczasowe, domy gościnne, ośrodki wczasowe i pensjonaty w Jastrzębiej Górze ustanawiają zasobną i przeróżną propozycję noclegową.
Oferty obiektów oferujących noclegi w Jastrzębiej Górze -> www.jastrzebiagora.pl/noclegi/wszystkie

Polecamy

Domki nad morzem

domki nad morzem

Władysławowo noclegi

Władysławowo noclegi

Chłapowo noclegi

noclegi w Chłapowie