Mierzeja HelskaMierzeja Helska, często błędnie zwana półwyspem, jest mierzeją, jako że powstała w sposób charakterystyczny dla mierzei. Chociaż nie biegnie ona jak typowe mierzeje wzdłuż wybrzeża, to zaistniała na skutek działalności silnych wiatrów i prądów morskich płynących z zachodu na wschód. Jeszcze mniej więcej 300 lat temu tworzyła ona łańcuch małych wysepek, które z biegiem lat zaczęły się łączyć.

Specyficzny, rozpoznawalny przez każdego Polaka, kontur mierzei długiej na 34 km i powierzchni raptem 32 km kwadratowych izoluje wody zat. Puckiej od morza. Mierzeja zaczyna się w otoczeniu miasta Władysławowo, jej szerokość w tym miejscu to około 300 metrów, i biegnie aż do miejscowości Hel, od której to mierzeja przyjęła nazwę. W okolicy Helu szerokość mierzei to mniej więcej 3 kilometry, ale w najwęższym miejscu ma ona już raptem 150 metrów. Z Władysławowa w stronę Helu znajdują się kolejno, znane nie tylko u nas wakacyjne miejscowości wypoczynkowe: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata – miejscowość letniego wypoczynku Prezydenta Rzeczypospolitej. Z Władysławowa w stronę Helu, wzdłuż mierzei biegnie szosa nr 216 oraz linia kolejowa. Na Hel można trafić też tramwajem wodnym z jednego z miast Trójmiasta: Gdańska, Gdyni albo Sopotu.
Wody Zatoki Puckiej są bardzo płytkie, idealne do uprawiania windsurfingu, a mielizną zwaną Rybitwią, pomiędzy Rewą na stałym lądzie i Kuźnica na mierzei, od 2002 roku odbywają się „Marsze Śledzia” – wydarzenie popularyzujące turystykę nad zat. Pucką, bezpieczny wypoczynek nad morzem oraz ochronę przyrody. Marsz ten stanowi niesłychaną i niespotykaną atrakcję odpoczynku nad polskim morzem.

Polecamy

Domki nad morzem

domki nad morzem

Władysławowo noclegi

Władysławowo noclegi

Chłapowo noclegi

noclegi w Chłapowie