Sopot

Pomiędzy Gdańskiem i Gdynią leży miasto-uzdrowisko – Sopot. Historia odpoczynku i leczenia w Sopocie sięga roku 1798 – w owym czasie wybudowano pierwszy budynek letniskowy, w 1819 r. otwarto pierwsze kąpielisko morskie, natomiast w 1823 roku funkcjonował pierwszy budynek medyczny.

Dalszy rozwój przebiegał na skutek rozwoju kolei – w 1870 roku Sopot uzyskał połączenie kolejowe z Gdańskiem i Koszalinem, a następnie Berlinem. Pod koniec XIX stulecia otwarto tor wyścigów konnych, a w 1920 roku kasyno i dołączono Sopot w granice Wolnego Miasta Gdańska – już wtedy Sopot był modnym kurortem nadmorskim.
Dziś unikalny charakter miastu dodają secesyjne kamieniczki i wille, stare drzewostany, parki i ogrody – zieleń stanowi aż 60 procent terenu miasta.
Sopot jest sławny również z najdłuższego (ponad 500 m) drewnianego mola. U jego nasady zimą i jesienią urządzane jest lodowisko Monciak – nazwane tak od nazwy ulicy – Bohaterów Monte Cassino. Kolejnym znakiem rozpoznawczym miasta jest amfiteatr wśród Lasów Oliwskich – Opera Leśna – o widowni mieszczącej 4400 widzów. To tu od lat 60-tych ma miejsce Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie – Sopot Festival oraz dużo młodsze TOPtrendy.
Sopot dysponuje plażami o całkowitej długości 4,5 kilometra, w większości publicznych, ale są też fragmenty otwarte tylko dla gości hoteli. Plaże są naturalnie strzeżone, pełne atrakcji, wypożyczalni sprzętu plażowego i wodnego, małych kawiarenek i pubów.Na końcu molo w Sopocie jest też przystań dla taksówek wodnych i jachtów. W 3 basenach jest miejsce dla powyżej 100 jachtów. 63 dla mniejszych łodzi – do 10 m i 40 dla łodzi do 24 m. Znajduje się tutaj także siedziba bosmanatu z wyglądu podobny do jachtu, razem z gastronomią i zapleczem. Można stąd odbyć rejs po trasie Sopot – Gdynia oraz Sopot – Westerplatte – Gdańsk. Wielu wczasowiczów robi sobie zdjęcia na tle często olśniewających jachtów.
Rozważając powyższe atrakcje, warto planując noclegi nad morzem, rozważyć Sopot, jak postępuje rocznie powyżej 2 mln. urlopowiczów, lub chociaż tylko zobaczyć go będąc już w pobliżu.

Polecamy

Domki nad morzem

domki nad morzem

Władysławowo noclegi

Władysławowo noclegi

Chłapowo noclegi

noclegi w Chłapowie