Jastarnia nadmorska plaża

Mniej więcej w połowie długości Mierzei Helskiej leży niewielkie miasto – Jastarnia – status miasta posiada od 1973 r. Dawniej była to spokojna rybacka osada – dopiero z z doprowadzeniem w latach XX-tych XX wieku linii kolejowej i pobudowaniem portu – nastąpił energiczny rozwój miejscowości. Głównie, za pośrednictwem rosnącego ruchu turystycznego.

Obecnie Jastarnia to wielki ośrodek wypoczynkowy i rybactwa. Na urlopowiczów czekają liczne, strzeżone kąpieliska wraz z piaszczystymi brzegami morza, zarówno nad otwartym morzem jak i nad zatoką. Dla turystów z pieskami otwarty jest sektor plaży pomiędzy Juratą i Jastarnia (zejście 55).
W Jastarni nieustająco silne są tradycje kaszubskie. Na przykład nazwy ulic są podawane w dwóch językach – po kaszubsku i polsku, latem, od 2006 r., urządzana jest przedsięwzięcie „Lokalny Pieniądz”. Oferowany jest żeton 3 Merki – ekwiwalent 3 zł, można nim płacić w wyznaczonych punktach za artykuły a także usługi. Wielu turystów zatrzymuje sobie 3 Merki na pamiątkę z Jastarni.
Z zabytków kaszubskiej kultury rybackiej znajdziemy tu prywatne Muzeum Pod Strzechą, Chatę Rybacką ze zbiorami rybackimi, okazy znajdują się też w bosmanacie portu. W Jastarni jest także skansen fortyfikacji.
W Jastarni jest także latarnia morska. Nie jest ona zanadto wysoka, co więcej jest najniższą naszą latarnią (17 metrów) i na nieszczęście nie jest udostępniona dla zwiedzających. Jako ciekawostkę należy podać fakt, iż jest to jedna z dwóch, obok latarni w Osetniku, całkowicie metalowa konstrukcja. Zrealizowana została ona z elementów dawnego nautofonu Stilo.
W Jastarni działa też port morski zlokalizowany od strony zat. Puckiej, to baza rybołówstwa, pomost pasażerski i przystań jachtowa. Mogą tu wpływać dosyć duże łodzie – długość 60 metrów i zanurzenie do bez mała 4-ech m. Portowy basen jest ochraniany przez 2 falochrony.
Jak w większości miast nad Zatoką Pucką, panują tu wspaniałe wprost warunki do praktykowania niesłychanie lubianych sportów wodnych: kitesurfingu i windsurfingu. Dodatkowo, przez całą helską mierzeję wiedzie szlak rowerowy, a okolice idealnie nadają się na spacery.
Jak na morski kurort przystało, Jastarnia to różnorodna baza turystyczna i gastronomiczna. Noclegi w Jastarni to bogactwo pensjonatów, ośrodków wczasowych, hoteli, apartamentów, kwater prywatnych czy domków nad morzem.

Polecamy

Domki nad morzem

domki nad morzem

Władysławowo noclegi

Władysławowo noclegi

Chłapowo noclegi

noclegi w Chłapowie